זכויות עובדים

לכל אדם  באשר הוא, העובד במדינת ישראל, קיימות זכויות שניתנות לו מתוקף דיני העבודה, הסכמים קיבוציים, חוקי מגן וכללים נוספים.
במערכת המשפט הישראלית קיימת  ישות משפטית נפרדת שהמטרה המרכזית שלה היא להגן על זכויות עובדים מול מעסיקיהם.
לבתי דין לעבודה  סמכות ייחודית לדון בתביעות הנוגעות לכל נושא דיני עבודה זכויות עובדים.
אם הגעתם לכאן, ייתכן שאתם מתלבטים אם עליכם ליצור קשר עם עורך דין בנושא זכויות עובדים, אולי אתם פשוט רוצים לדעת מהן הזכויות שמגיעות לכם. בכל אופן, בשורות הבאות יובא כל הפירוט בנוגע לזכויות עובדים, כך שתוכלו לקבל את כל המידע החשוב ביותר בנושא.

תכירו – זכויות עובדים

ישנם לא מעט עובדים שאינם מודעים כלל  לכך שקיימים חוקים המעניקים להם זכויות  שמגנות עליהם במסגרת יחסי העבודה. זכויות העובדים מכח אותם חוקים נקראות “זכויות קוגנטיות”. המשמות היא כי זכויות אלה חוסות תחת הגנה כפולה וחזקה במיוחד, לא ניתן לפגוע בהן, לא להפחית מהן ואף לא ניתן להתנות עליהן. לעומתם, יש עובדים שמודעים לחוקים הללו ובמקרים שבהם יש צורך, פונים אל עורך דין העוסק בנושא זכויות עובדים כדי לממש את זכותם ולהגיש תביעה בבית הדין לעבודה.

לבתי הדין לעבודה מוגשות אינספור תביעות, כך שמידי יום מתקיימים מאחורי דלתותיהם דיונים שעוסקים בכל הנוגע לפגיעה והפרת זכויות עובדים ותנאי העסקה.
למקרה שאתם נמנים בין העובדים שאינם מודעים לזכויות שלהם, כדאי שתקראו אותן כעת.

  1. הזכות לקבלת שכר מינימום

ישנם מעסיקים שעוברים על החוקים המגנים על זכויות העובדים ובוחרים לשלם לעובדים שלהם שכר חודשי הנמוך משכר המינימום. אם לצורך העניין, שכר המינימום החודשי למבוגר עומד עד 5,300 ₪. ישנם מעסיקים שמשלמים לעובדים שלהם סכום נמוך מזה. זוהי עבירה על החוק שניתן לפנות בגינה  לעורך דין העוסק ביצוג עובדים בבתי הדין לעבודה ובהגנה על זכויות העובדים במטרה לקבל ליווי משפטי שעשוי להוביל בסופו של דבר לקבלת פיצויים הולמים.

  1. הזכות לקבל פיצויי פיטורין

כל עובד שפוטר על ידי המעסיק שלו, זכאי לקבל פיצויי פיטורין בהתאם לפרטים הקבועים בחוק. זאת, למעט מקרים חריגים.

בנוסף, הזכות לקבל הפרשות לפנסיה, תשלום בגין כל שעות העבודה לרבות שעות נוספות, הזכות לפדיון חופשה שנתית, ופדיון דמי מחלה, הזכות לקבל תשלום על ימי חג, ותשלום גבוה יותר על עבודה בימי חג, הזכות לקבל דמי הודעה מוקדמת   הן חלק מזכויות העובדים החוסות תחת ההגנה של חוקת העבודה.

אכיפת זכויות עובדים

המדינה אמנם מאפשרת לעובדים רבים לגשת  לבתי הדין לענייני עבודה כדי לתבוע במקרים שבהם נפגעו זכויותיהם ותנאי העסקתם אך עדיין, בארץ יש בעיית אכיפה בכל הנוגע לנושא זכויות עובדים.
נכון לרגע כתיבת מילים אלו, ישנם לא מעט מעסיקים שבוחרים להתעלם מהחוקים ומההסכמים שנוגעים לעניין.

הדרך הטובה ביותר לבדוק מהן הזכויות המגיעות לכם

אם אתם סבורים שהמעסיק שלכם לא פועל בהתאם לחקיקת המגן ואינו מכבד זכויותיכם כעובדים מכח חוקת העבודה, או אם אתם רוצים לבדוק לעומק את נושא זכויות עובדים ותנאי העסקה, עליכם  לפנות  לעורך דין הבקיא בזכויות העובדים בהקדם האפשרי.
פנייה לעורך דין מקצועי ומנוסה שמתמחה בתחום זה, תאפשר לכם לקבל את הייעוץ המשפטי שאתם זקוקים לו. עורך הדין ילווה אתכם לאורך הדרך בשלבים הבאים:

  • רגע לפני הגשת התביעה (באמצעות ניסוח מכתב למעסיק שמציין כי הוא עובר על החוק באי כיבוד זכויות העובדים)
  • בעת הגשת התביעה
  • בעת הגעה לדיונים ו\או לגישור בעת הצורך

איך לבחור עורך דין זכויות עובדים?

עורך דין שמתמחה בזכויות עובדים נקרא עורך דין לענייני עבודה. בחירה של עורך דין בתחום אינה עניין של מה בכך. עליכם לבדוק את הפרטים הבאים לפני שתיצרו קשר עם עורך דין אקראי:

  • וותק

חשוב לברר כי לעורך הדין יש וותק של כמה שנים. וותק יכול להצביע על כך שמדובר בעורך דין בעל ניסיון בניהול תיקים ממושכים בבתי המשפט.

  • ניסיון בתחום

תבררו שמדובר בעורך דין שיש לו ניסיון רב בתחום בכל הנוגע לנושא דיני עבודה זכויות עובדים.
ניתן לבדוק אם יש לו פסקי דין על שמו ובעקבות כך להחליט.

  • התמחות ספציפית בדיני עבודה

חשוב מאוד לבדוק שמדובר בעורך דין שמתמחה באופן ייחודי בתחום של דיני עבודה. ישנם לא מעט עורכי דין שעוסקים בכמה תחומי עניין (כאשר דיני עבודה זהו רק תחום לוואי שלהם).
עורכי דין אלו עלולים להיות בעלי ידע שלא מספק בכל הנוגע לנושא זכויות עובדים.

איפה אפשר למצוא עורך דין מומלץ?

כדי לחסוך לכם את החיפוש אחר עורך דין שעומד בקריטריונים שנכתבו לעיל, אנו יכולים להציע לכם לפנות אל משרד עו”ד רון זהבי ועו”ד ענת זהבי. במשרדנו תמצאו עורך דין העוסק בזכויות עובדים בעל תודעת שירות, מקצועיות וניסיון רב בתחום.

  •  

צור קשר

מלאו פרטיכם בטופס, ואנו נדאג ליצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.

מאמרים נוספים

זכויות עובדים

מניעת פיטורים

זכויות המעסיקים

פיטורי אישה בהריון

פיטורים ללא שימוע

הגבלת חופש העיסוק

גניבת לקוחות ע''י עובד

יצוג בבית הדין לעבודה

עורך דין פיטורים

יעוץ ראשוני עם עורכי הדין

Scroll to Top
× לייעוץ מיידי עם עו"ד זהבי פריטי