מניעת פיטורים

הצעד הקיצוני ביותר שמעסיק יכול להשתמש בו במסגרת מקום העבודה כנגד עובד הוא פיטורי העובד. אולם, לא תמיד ניתן לנקוט בצעד זה. במצבים מסוימים, אותם נפרט, החוק מגן על העובד מפני פיטורים.

פיטורים של עובד שפיטוריו אסורים על פי חקיקת המגן, חושפים את המעסיק לתביעה שהשלכותיה עשויות להיות חמורות ומרחיקות לכת עבור כל הנוגעים בדבר. אלו הם המקרים בהם החוק אוסר על מעסיק לפטר עוסק:

  • הריון – ההגנה המוכרת ביותר מפני פיטורים, היא זו הניתנת לעובדת הנמצאת בהריון. אסור למעסיק לפטר עובדת בשל היותה בהריון ובשל העובבדה שהיא עתידה לצאת לחופשת לידה.
  • טיפולי פוריות – הגנה נוספת שהחוק נותן היא לעובדים, זכרים ונקבות, שנמצאים בטיפולי פוריות, ובשל כך הם נעדרים מהעבודה.
  • שהייה במעון לנשים מוכות – החוק מגן גם על נשים עובדות המסתתרות מפני בעליהן במעונות לנשים מוכות. במידה ומעסיק רוצה לפטר אישה הנמצאת במעון לנשים מוכות הוא חייב לקבל אישור מפורש משר או שרת העבודה והרווחה.
  • שירות במילואים – על פי החוק אסור לפטר אדם בעת היותו בשירות מילואים, או בשל היותו בשירות מילואים.
  • מחלה – בעקבות פסק דין תקדימי אסור לפטר עובד חולה בעת שהוא נמצא בימי מחלה. ההיגיון מאחורי הפסיקה הוא לנסות למנוע ממעסיק לפטר עובד כדי לא לשלם לו דמי מחלה.
  • חופש ההתאגדות – אם עובד מנסה לאגד את העובדים סביבו תחת איגוד מקצועי או הסתדרות, והמעסיק פיטר אותו בשל כך – המעסיק ביצע עברה על החוק.
  • הגשת תביעה כנגד המעביד – עובד התובע לדין את המעסיק שלו בזמן שהוא עובד תחתיו, ו/או משתתף ו/או מסייע בתביעה כנגד המעסיק שלו – מוגן מפיטורים אם הפיטורים באים בעקבות מעורבותו בתביעה.

כאמור, עובד שיכול להוכיח כי הוא פוטר בעקבות אחת הנסיבות הללו זכאי לפיצוי מהמעסיק שיכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. צו מניעת פיטורים הוא צעד במסגרתו בית הדין לעבודה יכול לסייע לעובדים שמבקשים למנוע פיטורים עתידיים בעקבות אחת מהנסיבות הללו.

מניעת פיטורים – פנייה לעורך דין

מניעת פיטורים היא אחת מזכויות העובדים החשובות ביותר. קיימת חשיבות רבה לאופן ביצוע הליך הפיטורים הליך הפיטורים ממנו עלולות  לעלות  תחושות של עלבון והשפלה. פיטורי עובד ללא שימוע מהווים פגיעה בזכות הבסיסית של העובד, ולכן יכולים לזכות אותו בפיצויים ואף להביא לביטול הפיטורים כליל.

משרד עו”ד רון זהבי וענת זהבי מתמחה בדיני עבודה, ובתוך כך מקרים של צו למניעת פיטורים אסורים ו/או הפרתו. הלך הרוח במשרד, דוגל בתפיסת עולם של מתן שרות צמוד ואישי לקהל לקוחותינו, תוך מתן מענה אמין, מקיף, מקצועי ומהיר. המשרד קיים כבר למעלה מ-25 שנים, ובעל מוניטין מוכר ומכובד בתחומי עיסוקו.

מאז הקמת המשרד, אנחנו מטפלים באינטנסיביות רבה בקהל נרחב של לקוחות, ובין הלקוחות שלנו ניתן למצוא פרטיים לצד חברות גדולות מהשורה הראשונה בישראל, כולל רשתות מזון גדולות, רשתות מזון מהיר בעלות פריסה ארצית, חברות קבלן ואף יזמים פרטיים.

צור קשר

השלימו את השלבים בטופס, וניצור עימכם קשר בהקדם האפשרי ! 

מאמרים נוספים

זכויות עובדים

מניעת פיטורים

זכויות המעסיקים

פיטורי אישה בהריון

פיטורים ללא שימוע

הגבלת חופש העיסוק

גניבת לקוחות ע''י עובד

יצוג בבית הדין לעבודה

עורך דין פיטורים

יעוץ ראשוני עם עורכי הדין

Scroll to Top
× לייעוץ מיידי עם עו"ד זהבי פריטי